Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir sorusunun cevabından önce NewYork Times’da yayınlanan bir haberden bahsetmek istiyorum. Haber der ki; “2016 yılında İnternet kullanıcılarının yaklaşık %11’i dijital reklamları görmemek için reklam engelleyici kullandı.” Dijital çağın ve online reklam gücünün farkında olan reklamverenlerin karşısında artık bir duvar var.  600 milyondan fazla cihazda yüklü bulunan reklam engelleme programlarından örülü bir duvar… 2016 yılında Facebook ve Google bu konuyu aşmak için çok uğraştı fakat pek etkili olamadı. Çünkü sık sık belirttiğim gibi artık pazarlamayı markalar değil, tüketiciler şekillendiriyor.

Reklamlardan sıkılan tüketici, reklamverenlere karşı

Reklam bombardımanından sıkılan ve “yeter artık, dur” diyen tüketiciye nasıl ulaşacağız peki? Yolu yordamı nedir? Reklam planlamasında stratejik kararlar almayı gerektiren geniş ve detaylı bir konu olsa da yöntemlerden biri Influencer Marketing. Bizim anlayacağımız dilden söylemek gerekirse “Fenomen Pazarlama” ya da “Hatırlı Pazarlama”. Daha da anlaşılamıyorsa o halde biraz detay… 🙂

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing, geleneksel pazarlama dilinde kullandığımız “ağızdan ağıza pazarlama” (WOM) kavramının sosyal medya dünyası ile birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Nielsen araştırmasına göre günümüzde tüketicilerin 92%’si ağızdan ağıza pazarlama önerilerine diğer reklam mecralarından daha fazla önem veriyor.

Tüketiciler kendi kanaat önderlerini yarattı.

İster ağızdan ağıza pazarlama diyelim, ister hatırlı pazarlama diyelim ister arkadaş tavsiyesi diyelim konu özünde aynı. Bir ürünü/hizmeti satın almadan önce kararımızı etkileyen hatta aklımızda satın alma fikri yokken satın almaya yönlendiren en güçlü motivasyon kaynağı sevdiğimiz ve fikrine değer verdiğimiz birinin tavsiyesidir. Sosyolojiden gelen “kanaat önderi” kavramı bu nedenle pazarlamacıların kullandığı bir yoldur. Eskiden reklamlarda sporcu, şarkıcı, müzisyen, politikacı, yazar… gibi ünlülerin tavsiyesine başvururduk. Oysa her şeyden sıkılan ve pazarlamayı kendi yönlendiren tüketici artık sunulan kanaat önderlerinin fikirlerine değer vermiyor. Özetle “sözü dinlenecek bir kanaat önderi varsa tüketici kendi kanaat önderini de yaratır, arkadaş!” 😉

Kim bu yaratılmış kanaat önderleri?

Sorunun cevabı basit: “Sosyal medya fenomenleri ve bloggerlar.” Baştaki soruya yeniden dönersek: “Influencer Marketing Nedir?” Fenomen ve bloggerlara influencer; bu influencerları kullanarak gizli reklam yapmaya da influencer marketing diyoruz.

Mademki her sözü ve hareketiyle geniş kitleleri etkileyebilen bir takım insanlar var, neden potansiyel müşterilere ulaşmak için bu kişilerden yararlanmayalım?

Yeni çıkan fırınınızı nasıl tanıtırsınız?

Diyelim ki piyasaya yeni sürdüğünüz bol özellikli bir fırınınız var. Bu fırını tanıtmak için tv, radyo ve dijital mecrada milyonlar harcayarak reklam verebilirsiniz. Reklam kime ulaştı, ne oldu, ne bitti şeklindeki sonucu da şaibeli olarak –ölçümlemeler maalesef gerçekleri vermiyor- öğrenebilirsiniz. Ya da influencer marketing yolunu deneyebilirsiniz.

Gerçek deneyimlere önem veren tüketiciye ulaşmak için sektörünüz ile ilgili olan fenomenlerin bir listesini çıkarırsınız. Sonra bir proje planlarsınız. Örneğin bol takipçisi olan ve amatör olarak yemek yapan bir kadın fenomene yeni çıkan fırınınızı kullanarak yemek yaptırırsınız. Çalıştığınız fenomen, sosyal medyadan canlı yayında yemek tarifi ile birlikte ürününüzün özelliklerini de laf arasında anlatıverir. Hatta fırını satın almalarını tavsiye eder. Böylece hedef kitlenize direk ulaşmış olursunuz.

Anlattığım örnek en basit yol tabii ki. Bu çalışmayı daha yaratıcı daha interaktif daha eğlenceli hale getirmek mümkün. Bunun için de yaratıcı ajansınızdan ve çalışacağınız fenomenlerinizden destek almak iyi olur.

Influencer marketing çalışmasının aşamaları

  1. Araştırma

Çalışılacak en uygun kanaat önderini (influencer) veya önderlerini bulmak önemlidir. Sektörle ilgili en popüler olan influencerlar bazen iyi sonuç vermeyebiliyor. Örneğin 150k takipçisi olan bir influencer yerine 10k takipçisi olan 15 influencer ile çalışmak daha iyi olabiliyor. Bu kararı, marka, sektör, influencerların takipçi niteliği ve bilgi birikimi gibi faktörler belirliyor.

  1. Proje Geliştirme

Influencer seçimini yaptıktan sonra gelişigüzel bir tanıtım şeklinde değil işi bir proje zeminine oturtmak gerekir. Yaratıcı, eğlenceli, interaktif ve farklılık yaratan bir çalışma tasarımı, etkinliği arttırıyor. Bunun için çalışılacak influencer ve yaratıcı ajanstan fikir almak gerekir.

  1. Sonuçları Değerlendirme

Yapılan çalışmanın sonuçları, bir sonraki çalışmaya yön verecektir. Etkinliğin ölçümü bu anlamda önemlidir. Sonuç iyi değilse sebeplerin araştırılması, bu doğrultuda yeni bir stratejinin oluşturulması ya da daha iyi sonuçlar için gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekir.

2015 yılından beri yapılan lansmanlara gazeteciler ve medya çalışanları kadar influencerların katıldığını bilmenizi isterim. Hatta iş o noktaya vardı ki artık influencerların da basın kartına sahip olması gerektiği konuşuluyor. Dolayısıyla yazımı şöyle noktalayayım. Tüketici influencer tavsiyesi istiyorsa onlara influencer tavsiyesi verin 😉

Ahu Yularcı Recelar