Sosyal Medyada Canlı Yayın “On Air”

Sosyal medya kullanıcılarının, son zamanlarda dikkatini çekmeye başlamıştır, bilmem kim canlı yayın başlattı uyarıları. Girip izleyenler, izleyip bunun ne olduğunu anlamayanlar, izlemekten korkanlar, ben de mi yapsam acaba diye aklından geçirenler, nasıl yapılıyor diye meraklanıp internette araştırma yapanlar, bilmeden canlı yayın düğmesine tıklayıp Truman Show gibi kendini camiaya izletenler var 🙂 En trajikomiği de bu sonuncu kitle.

O halde bknz. 2017 için pazarlama trendleri yazımın 4. Maddesi diyorum. Sosyal medyada canlı yayın nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, hangi amaçlarla kullanılabilir gibi sorulara ufak cevaplar vermeye çalışacağım.

Sosyal medyada canlı yayın nedir?

Periscope gibi uygulamalar ve Facebook, İnstagram gibi mecraların paylaşım seçenekleri aracılığıyla yapılan; teknik donanım olarak sadece akıllı telefonlar ve internetin yeterli olduğu anlık yayınlardır. Yani bu uygulama ve sosyal mecralar aracılığı ile telefonunuzu kendinize doğrultarak –veya artık neye doğrultmak istiyorsanız- o anı canlı capcanlı şekilde takipçilerinize izletebiliyorsunuz.

Sosyal medyada canlı yayın imkanını hangi amaçlarla kullanabilirsiniz?

Trendler yazımda belirttiğim gibi; markalar bu yöntemi tüketicilerle soru-cevap yapabilmek için, fabrika üretim sürecini göstermek için, ofis ortamından çalışanların görüntülerini paylaşmak için, yeni bir ürünü/hizmeti tanıtmak için, lansmanları katılamayanlara izletmek için, fuar gibi etkinlikleri göstermek için, bayilerle röportaj yapmak için, müşterilere özel canlı oyun deneyimi yaşatmak için… vs kullanabilirler. Hatta bu yöntem kriz yönetimlerinde bile kullanılabilir. Örneğin birkaç gün önce Nutella markası, palm yağı nedeniyle oluşan ulusal kriz sorununu aşmak için kadın hedef kitlesine yönelik tüm bloggerları topladı ve tüketicilerini palm yağının faydaları konusunda bilgilendirdi. Katılımcı olan tüm bloggerlar da canlı yayınlarla “çocuklarınıza bol bol yedirin, palm yağı iyidir” dedi. Tabii ki kimse palm yağı ile birlikte yenen şekerin zararı konusuna değinmedi o ayrı 😉

Neyse konuya dönecek olursam; eğitmenler seminerden bölümleri, siyasiler meclis konuşmalarını, gazeteciler haberleri, makyözler makyaj yapımını, ev kadınları pasta-börek yapımını….vs yayınlıyor. Özetle sosyal medya canlı yayınları çılgınca yaygınlaşıyor. Kullanım alanlarını ihtiyaca göre çeşitlendirmek, projelendirmek ve canlı yayınlardan en verimli sonucu alabilmek markaların ve yaratıcı ajansların elinde.

Sosyal medyada canlı yayın yaparken nelere dikkat edilmeli?

1.

Öncelikle başkalarının yaptığı canlı yayınları izleyin, ufkunuz açılsın.

2.

Amaçsız olmayın. İhtiyacınıza göre planlı ve programlı bir yayın konusu belirleyin.

3.

Yayını yalnız değil, katılımcılarla birlikte yapın. Uzman kişi, arkadaş, ünlü… vs.

4.

Yaratıcı ajanslarınızdan destek alın ya da olabiliyorsanız –içerik konusunda- kendiniz yaratıcı olun.

5.

Pozitif, güler yüzlü, neşeli, kararında esprili olun. Televizyon yayınındaymışsınız gibi giyiminize özen gösterin. Yani çok çok özel bir konsept söz konusu değilse pijamalarla yayın yapmayın.

6.

Canlı yayın projenizi öncesinde tüm sosyal medya kanallarınızda duyurun.

7.

Yayın sırasında gelen yorumları cevaplayın, izleyenlere sorular sorun, interaktif olun.

8.

Görüntü kalitesine dikkat edin. Çamur gibi görüntüleri izlemeyi kimse sevmez.

9.

Aklınıza geldiğinde ya da olmuş olsun diye yayın yapmayın. Haftada 2-4 yayın yapın. Çoğu zarar azı da zarar.

10.

Yayına katılan diğer kişilerin de -yayın yeri izleyicileri, bloggerlar… gibi- yayın yapmasını sağlayın.

Dijital kafa ve öngörü der ki; markanızı trendlerin peşinden koşturun. Hatta öyle fikirler bulun ki trendi siz yaratıp peşinizden koşturun. Canlı, capcanlı olun.

Ahu Yularcı Recelar