2017 Dijital Pazarlama Trendleri Neler?

Yıl sonunda genellikle yeni yılda bizi bekleyen pazarlama trendlerini araştırır, analiz ederim. 2015 sonunda Pazarlama Trendleri yazımın içeriğini ağırlıklı olarak dijital pazarlama trendleri oluştururken, bu yıl gördüm ki neredeyse tüm fikirlerim dijital öngörülerden oluşuyor.

2017 dijital pazarlama trendleri sıralamasına başlayayım:

Dijital Pazarlama Trendleri – 1

Tüketici eğilimleri, markalardan kişiselleştirilmiş ürün/hizmet talep ediyor. Bu talebe cevap vermenin yolu tüketiciyi daha iyi tanımaktan; daha iyi tanımanın yolu ise veri odaklı olmaktan geçiyor. Dolayısıyla “Big Data” kavramı yine tüm pazarlama süreçlerine yön verecek.

Dijital Pazarlama Trendleri – 2

Yine olmazsa olmazlar arasında mobil uyumlu responsive bir web sayfası Ayrıca Google aramalarında reklam harcaması ile üstte çıkmak tarihe gömülüyor. Tüketicilerin, reklamla öne geçenlere olan güveni kalmadı. Organik olarak yükselenler yaşayacak. Dolayısıyla hala e-SEO için harekete geçmediyseniz sirenler sizin için çalıyor. Ve tabii ki başarılı bir e-SEO için içerik pazarlaması kavramını yalamış yutmuş olmak gerekiyor. İçerik pazarlaması planınızı yapmayı unutmayın.

Dijital Pazarlama Trendleri – 3

Deneyim yaşattıkça, daha fazlasını istiyorlar. Evet 🙂 Üzgünüm ama 2017 de markaların, müşterilerine deneyimlerden deneyim beğendirmeye çalışacakları bir yıl olacak. Unutmayalım, artık müşteri ürüne/hizmete değil deneyime para veriyor. Bundan sonraki maddeler de zaten, direk müşteri deneyimi için yapılması gerekenler aslında.

Dijital Pazarlama Trendleri – 4

Sosyal medyaya açılmak Artık canlı yayında sosyal medyada olma dönemi başladı. Facebook’un canlı yayın akışı tanıtımı için 50 milyon dolar ödediğini göz önüne alırsak, 2016 çıkışlı bu trend 2017 de patlayacak bir yöntem olacak. Şimdiden birçok marka etkinliklerini canlı yayından göstererek dijital yayıncılığa soyunmuş durumda. Bunun için farklı canlı yayın projeleri üretmemiz gerekecek. Perde önü yerine perde arkası çekimleri, tüketicilerle canlı soru-cevap saati, fabrikadan üretim sürecinin canlı gösterimi, ofis ortamında çalışanların anlık görüntüsü gibi farklı taktikler geliştirmek durumunda olacağız. Filtresiz, montajsız bir iletişim yöntemi olduğu için tüketiciler bu doğal yayınları sıcak ve güvenilir buluyor.

Dijital Pazarlama Trendleri – 5

2016’da Facebook’un hamlesiyle rüşdünü ispat eden sanal gerçeklik, 2017 yılında iletişim, reklam, simülasyon, bilgisayar oyunu… gibi bir çok alanda kullanılıyor olacak. Sanal gerçeklik ve onun arttırılmış gerçeklik gibi türevleri 2017 den itibaren satın alma alışkanlıklarımızı etkilemeye başlayacak.

Dijital Pazarlama Trendleri – 6

Sosyal medya alışveriş için yeni bir mecra haline geldi. Bu tüketim alışkanlığı, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi mecralar tarafından bizzat desteklendiği için daha da yaygınlaşacak. Instagram butikleri ile başlayan bu furya sosyal medyayı “sosyal pazar” haline getirecek. Dolayısıyla satış için, planlamada bu kanala özel bir çalışma yapmak gerekiyor.

Dijital Pazarlama Trendleri – 7

Snapchat veya Instagram hikaye gibi kendini imha eden süreli paylaşımlar tüketiciler tarafından çok sevildi. Dinamik bir akış sağlayan bu geçici içerik üretimi canlı yayında olduğu gibi filtreler, düzeltmeler özetle cila içermediği için tüketiciler tarafından hızla benimsendi. Bu uygulamalar, reklam mecrası olarak planlarımıza dahil olmayı hak ediyor.

Dijital Pazarlama Trendleri – 8

WhatsApp ve Messenger gibi mobil mesajlaşma telefon konuşmasına göre yavaş olsa da çok yaygınlaşmış bir iletişim metodu oldu. Birçok şirket ve grup, WhatsApp ile sanal sohbet odalarına sahip. Buralardan toplantılar yapılıp, projeler yürütülüyor 🙂 Bu mecraları da reklam planlamamıza dahil etmemiz gerekiyor.

Dijital Pazarlama Trendleri – 9

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %80’i internet üzerinde haftada en az 1 video izliyor. Bu veri ışığında, başta Youtube olmak üzere dijital video reklam haritamızı, en güçlü silahlarımızdan biri olarak yıllık planlamamıza koymalıyız. Dünyada dijital video yayıncılığı, teknoloji kullanımıyla birleşerek inanılmaz boyutlara ulaştı. Dolayısıyla artık sadece kuru Youtube videoları yeterli değil. GoPro’nun benzersiz bir deneyim sunan sörf videosu gibi ses getirecek sürpriz video fikirleri bulmak gerekiyor. Ayrıca, 360 derece videolar tüketici üzerinde oldukça etkili. 360 derecelik bir videoyu izleyenlerin ortalama yüzdesi, 360 derecelik olmayan aynı videodan %28.81 daha yüksek.

Dijital Pazarlama Trendleri – 10

Ve tabii ki kişisel olarak üzerinde sıkça durduğum Hikaye Anlatıcılığı 2017’de mecbur olduğumuz bir yöntem olmaya devam edecek. Çünkü müşteri deneyimine güç katan şey, altındaki hikayedir. Hikayesi olmayan deneyim göstermeliktir, samimi değildir. Ve samimi olmayanı tüketici anında fark eder.

Son söz olarak bu yılı şu çağrı ile bitirmek istiyorum. “Dijitale elini sürmekten imtina eden, geleneksel yöntemlerde ısrar eden veya bu kadar dijitallik bana yeter diyen irili ufaklı tüm markalar, iş sahipleri… Yapmayın, etmeyin 🙁 2017 dijitalleşebilmek için son çıkışımız! Gelin bu yıl birlikte dijital olalım 🙂

İyi Yıllar,

Ahu Yularcı Recelar

Bir Cevap Yazın