Online Reklam için Gerçekten Hazır mısınız?

online-reklam

 

Online reklam için biraz sakin…

Herkes hayatının bir döneminde Online reklam vermek ister. Bunu anlayışla karşılıyorum 🙂 Ama biraz sakin, sevgili markalar. Bana diyorsunuz ki “Google adwords reklamı vermek istiyorum. Sayfam 1 numarada çıksın. Satışlarım artsın” Peki buna gerçekten hazır mısınız? Merdivenin ilk basamağını çıkmadan nereye böyle?

Kim, kral çıplak diyecek?

Ajanslar ve danışmanlardan harcama talebinde bulunduğunuzda alışkın olmadığınız bir tavır olabilir, durdurulmak. Ama yapılacak bir iletişim, harcanacak bir bütçe, sarf edilecek bir emek varsa bunların çöpe gitmemesi için neyin, nasıl, ne zaman yapılması gerektiğini söyleyecek birilerinin de olması gerek.

SEO var mı SEO? 🙂

Online reklam yapmak isteyen bir markaya ilk sorum web sayfalarının e-SEO çalışmasının olup olmadığı. O nedir’den tutun çocuklar bir şeyler yapıyor ama’ya kadar aldığım yanıtlar çeşitli. Evet, SEO çalışması tamamlandı, düzenli olarak buna her ay vakit ayırıyoruz. Sosyal medyada ise gerekli düzenlemeleri yaptık gibi konuya hakim cevaplar ise oldukça nadir.

Bu yazıda e-SEO kavramının tüm detaylarını anlatmak gibi bir niyetim yok. Bu, başka bir yazının hatta yüz yüze uzun bir toplantının konusu olabilir. Aşağıda dijital reklam çalışmasına geçmeden olmazsa olmaz, altyapı ile ilgili konuları aydınlatmaya yarayacak soruları maddelemeye çalışacağım.

Online reklam öncesi çıkılacak basamaklar

1.

Web sayfanız kullanıcı dostu bir tasarıma sahip mi?

2.

Web sayfası mobil uyumlu mu?

3.

Reklam ile sayfaya gelecek ziyaretçiler için içerikler tatmin edici mi?

4.

Web sayfanızın iletişim bilgilerindeki telefona her daim cevap verebilecek bilgili bir kişi var mı? İletişim bilgilerinizdeki adresin bir haritası var mı ve Google’a kayıtlı mı?

5.

Web sayfanızın sosyal medya eklentilerinin bağlantısı tam mı? Ve bu sosyal medya sayfaları web sayfası ile koordineli olarak aktif şekilde yönetiliyor mu?

6.

Web sayfanız e-SEO uyumlu mu ve aylık olarak doğru anahtar kelimeler ile e-SEO çalışması yapılıyor mu?

7.

Verilecek reklamla ilgili varış sayfası (landing page) uygun şekilde hazırlanmış mı?

8.

Sayfanız hızlı açılıyor mu?

9.

Ürün/hizmet açıklamaları yeterli mi? Ürün/hizmet isimleri hedef kitlenin anlayabileceği şekilde mi?

10.

Sayfada kullanılan görseller kaliteli mi çözünürlük sorunu var mı ve uygun ölçülerde mi?

11.

Hedef kitle net mi?

12.

Reklamın amacı net mi verilmesi düşünülen reklamın türü bu amaca uygun mu?

13.

Google Analytics etiketi tüm sayfalara eklenmiş mi?

14.

Reklam bütçenizin planlamasını yaptınız mı?

15.

Reklam sonrası doğacak müşteri dönüşlerine marka ve marka çalışanları olarak hazır mısınız?

Artık, yanıtlarınıza göre online reklam vermeye ne kadar hazır olduğunuz sonucuyla yüzleşebilirsiniz. Şaka bir yana paranızı çöpe atmayın. Ve size, bu tarz sorular sorulmadan reklam harcaması yönlendirmesi yapılıyorsa oradan kaçın 😉

Ahu Yularcı Recelar