STK Master Markası, Logosu ve Sloganı Nasıl Doğdu?

stkm

Müşterimiz STK Master derneklere danışmanlık ve koçluk vermek üzere kurulmuş bir firma. (www.stkmaster.com)

Marka yaratma toplantıları sırasında bol bol şirket kurucusu Ferdi Kibar’ın hikâyesini dinleme fırsatı bulduk. Sohbet sırasında çok renkli bir karakter olan Ferdi Bey’in Star Wars hayranı olduğunu öğrendik. Ve tabi ki Usta Yoda karakterinin hayat felsefesi için çok önemli olduğunu. Kendisinin, Türkiye’de sivil toplum kuruluşları tarafından, aranan bir isim olması ve “Grand Jedi Master” kavramı beyin fırtınamız sırasında birbiriyle eşleşiverdi. Ve ortaya “STK Master” marka adı doğmuş oldu. 🙂

Sıra marka ismini ifade edebilecek bir logo yaratmaya gelmişti.

Logo yaratma sürecine yön veren fikir ise “3. Sektör” kavramı oldu. STK.lar, bir ülkedeki özel sektör ve devlet sektörü ile eş zamanlı hareket etmesi gereken 3. sektördür. Bu üç sektörün birbiri ile olan etkileşimli devinimi ne kadar uyumlu ise o ülke o kadar gelişmeye açık demektir. Logodaki devinim halindeki daireyi oluşturan çizgiler işte bu sektörleri ifade ediyor. Gri renkli tek çizgi devlet sektörünü, lacivert renkli iki çizgi özel sektörü ve bordo renkli üç çizgi ise 3. sektörü anlatıyor. Birbirini tamamlayan çizgiler,  mükemmelliği ifade eden daire formunu oluşturuyor. STK Master ise bu üç sektörün bilgisine sahip olarak ve derneklere fikir verme misyonuyla dairenin ortasında bulunuyor. Renkler birbiriyle dengeli ve ifade ettikleri sektörün yapısıyla uyumlu olarak tasarlandı.  Font seçiminde bilgi birikiminin ağırlığını ve gücünü ifade edebilecek bir karakter kullanıldı.

Derneklerin, mevzuat konularındaki eksik bilgi nedeniyle sıkıntı yaşıyor olması bize slogan bulma aşamasında yön verdi. Düşündük ki aslında bir derneğin sağlıklı adımlarla ilerlemesi, konusunda uzman bir bilirkişiye danışması kadar basit. Buradan hareketle “Bir Bilene Sor” sloganını bulduk.

STK Master Hakkında

STK Master, Sivil Toplum Kuruluşlarının, sorunsuz, eksiksiz ve verimli yönetilebilmesi için, 360 derece hizmet vermek üzere kurulmuş bir şirkettir.

STK Master, 2016 yılı Şubat ayında Dernek Danışmanlığı misyonuyla kurulmuş, fakat 6 ay gibi kısa bir sürede sektördeki ihtiyaç ve talepler doğrultusunda fon yönetimi, proje yönetimi, kaynak geliştirme, dernek iletişim ajansı gibi hizmetleri de bünyesine ekleyerek tam hizmet danışmanlık firması haline gelmiştir.

STK Master, 1 yıl içinde 70’e yakın STK’yı portföyüne eklemiştir. Türkiye’deki aktif yaklaşık 110.000 dernek vardır ve STK Master’ın hedef kitlesinde yer alan dernek sayısı yaklaşık 50.000’dir. Rakamsal olarak bakıldığında her ne kadar büyük bir başarı gibi görünmese de 1 yılda 70 derneğe ulaşmak bizim için harika bir başlangıçtır ve daha çok çalışmak için bizi motive etmektedir.

STK Master, portföyünde bulunan derneklerin toplam bütçeleri bizimle çalışmaya başladıklarından bu yana %20 artış göstermiştir. Şirketimiz dernek yöneticilerinin omuzlarındaki iş yükünü hafifleterek onlara projelere odaklanma ve daha üretken olma fırsatı sunmaktadır.