Gerilla Pazarlama

ana gorsel

Orta ölçekli firmalarla yaptığım “bu projeye nasıl ses getirebiliriz?” başlıklı toplantılarda, ne zaman gerilla pazarlama lafı etsem, terörist bir guruptan bahsediyormuşum gibi ortam birden buz kesiliverir. Bu nedenle bu yazımı, ürkütücü algıya sahip Gerilla Pazarlama’yı aklamaya adıyorum 🙂

Gerilla pazarlama tanımı

Jay Conrad Levinson tarafından 30 küsur yıl önce ortaya atılmış hatta aynı adla kitabı yazılmış gerilla pazarlama tekniği aslında herkesin bildiği ama adına yabancı olduğumuz bir yöntem. Yüce ansiklopedi Wikipedia der ki; Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarına verilen isimdir.

ornek_2

İlham kaynağı: Napolyon

İspanyolların, Napolyon ordusuna karşı sürdürdüğü direnişte ilk defa kullanılan ve çete mücadelesi anlamına gelen “Guerilla” kelimesi köken olarak İspanyolcadır. Bu tarihsel mücadelede silahlı siviller, Napolyon ordusuna karşı pusu, sabotaj, baskın, şaşırtma taktikleri gibi yollar kullanmıştır. Tıpkı gerilla savaşında olduğu gibi gerilla pazarlama teknikleri de güçlü rakiplerle savaşabilmek için benzer yöntemler kullanılır. Gerilla pazarlama taktikleri akılcı ve proaktiftir. Gerilla mücadelesi yürütebilmek için sabırlı ve inovatif davranmak şarttır. Düşmanı, küçük ama zekice en önemlisi de süreklilik arz eden eylemler ile yormayı hedefler. İşte bu nedenle  Jay Conrad Levinson pazarlamaya uyarladığı bu yöntemi bir “yıpratma” saldırısı olarak tanımlıyor.

ornek_3

Silahlar…

Kullandığı yöntemler ne olursa olsun tüm pazarlama tekniklerinin tek bir nihai amacı vardır: “Daha fazla satmak.” Geleneksel pazarlama ile gerilla pazarlama yöntemlerinin de amacı bir, araçları farklıdır. Gerilla pazarlama konusu içinde “silahlar” olarak adlandırılan bu araçlar düşük bütçeler çerçevesinde şekillenir. Gerilla pazarlama yöntemi enerjisini yaratıcılık ve süreklilikten alır. Bütçede sınırlar varsa, yaratıcılıkta sınırsızlık gerekir. Ancak bu sınırsızlık sayesinde rakiplerin para gücü ile yarışılabilir.  Para gücü olan markaların da gerilla pazarlama yaptığını da düşünürsek yaratıcılıkta kim en zihni sinir ve tabuları yıkabilen proje geliştirirse 1 adım öne geçmeyi başarır.

ornek_4

Fikirler ve yaratıcılık

Firmaların logolarını standart reklam panosunda kullanmak yerine en akla hayale gelmeyecek bir alanda daha az bütçeyle, esprili ve yaratıcı şekilde kullanması gerilla pazarlamada en çok başvurulan yöntemdir. Toplu taşıma içi, banklar, bina giydirmeleri, tuvaletler, aynalar, duvar stickerları-yazıları, market zeminleri, caddeler… vb gibi mecralar buna örnektir. Fakat bilmek gerekir ki 30 yıldır bu mecralar farklı olmaktan çıkıp standart hale gelmeye başladı.  Bu nedenle farklı mecra arayışından sıyrılıp, her mecrada farklılığı yakalamak gerekiyor. Örneğin, müşterilere sms-mail göndermek, viral reklam yapmak, dergi ilanı vermek klasiktir ama gerilla pazarlama buna yepyeni bir boyut kazandırmalıdır.  Ya da her marka satış sonrası hizmet verir ama gerilla pazarlama tekniği ile yepyeni fikirler bulmak gerekir. Ödeme sistemleri bilindik ve klasiktir ama bu noktada bile yaratıcılığı konuşturmak mümkündür. Sunulan ürünler, teklifler hep farklı olmalıdır. Ve tabii ki tüm bunları yaparken ürün fiyatlandırmada da rakiplere göre farklı olmak gerekir.

ornek_1

Adımlar:

Levinson, gerilla pazarlamanın başarılı olması için gereken adımları şöyle sıralıyor;

1.

Pazarını araştır, durumu öğren.

2.

Sağladığın faydaların listesini yap.

3.

İnsanlar sizle iş yaptıklarında ne yarar sağlarlar bunu belirle.

4.

Kullanabileceğin silahını/silahlarını seç.

5.

Pazarlama planı yap. Planlı hareket etmek gerillanın en büyük silahıdır.

6.

Takvim yap.

7.

Pazarlamada işbirliği yapacak senin gibi şirketler/kişiler bul.

8.

Panik ve acelecilik, zaman ve para kaybettirir, sakin ol.

9.

Saldırıyı sürekli hale getir ve sürdür.

10.

Bazı silahlar iyi sonuç vermeyebilir; onları izle, ölçümle ve ayıkla.

11.

Satış için kullanacağın kanalları seç

Özetle

Gerilla pazarlama korkulası değil, sevilesi bir stratejidir. Hele ki internet gibi, teknoloji gibi yardımcılarımız varken… Tek ihtiyacımız olan bir gerilla savaşçısı gibi davranmak. Sabırlı, hayal gücü yüksek, duyarlı, sağlam karakterli, girişken, cesur, değişikliğe açık, meraklı, enerjik, motivasyonu fazla ve odaklanmış…

 

Ahu Yularcı Recelar

İletişim Cini Reklam Ajansı, Kurucu