Gündüz Bilişim Danışmanlığı Logosu Nasıl Doğdu?

gbdBilişim alanında danışmanlık veren Gündüz Bilişim Danışmanlığı logosunu tasarlarken, şirket hizmet konularının bizim için soyut ve bir o kadar da teknik olması nedeniyle, kurucu Devrim Gündüz ile bir dizi toplantı yapmak durumunda kaldık 🙂

Toplantılarda PostgreSQL, Linux gibi konuları anlamaya çalışırken -biraqz zor oldu ama- aynı zamanda şirketin karakteri, felsefesi, gücü gibi bize kaynak olabilecek detayları da keşfetmeye çalıştık. Sonucunda “G” harfi üstünden gitmeye çalıştık. Çünkü firmaya ismini veren Devrim Gündüz, konusunda Türkiye’de tek. Biz de dedik ki “madem elimizde böylesine güçlü bir durum var göğsümüzü gere gere “G” harfine çalışalım” 😉

Teknolojiyi çağrıştıran “turkuaz”

Algı olarak teknolojiyi çağrıştıran “turkuaz” rengini biraz matlaştırıp şirketin yapısı ile uyumlu hale getirdik. Ayrıca danışmanlık konularından olan PostgreSQL logosunun mavisi ile yakın bir ton kullandık. Turuncu renk ise gençlik, enerji ve hareketi temsil ediyor. Bu renk aynı zamanda Devrim Gündüz’ün karakterini de yansıtan bir renk.  Logoda kullanılan kırmızı renk ise yine danışmanlığı yapılan Red Hat markasını temsil ediyor.

Çok katmanlı

İç içe geçmiş dairelerin oluşturduğu beyaz labirent yapısı, bilişim alanının çok katmanlı yapısını ve Gündüz Bilişim Danışmanlığı firmasının mentor olarak yol gösterici misyonunu anlatmak için oluşturuldu.

Logonun dolgun ve gövdeli yapısını dengelemek için, font olarak sofistike bir karakter kullanıldı.

Gündüz Bilişim Danışmanlığı hakkında

https://www.postgresql.co/about )

Gündüz Bilişim Danışmanlığı şirket kurucusu Devrim Gündüz, 1994 yılında AIX, 1996 yılında Linux ve 1998 yılında PostgreSQL ile tanıştıktan sonra, 2002 yılında PostgreSQL topluluğuna katıldı.

2005’de Command Prompt’da çalışmaya başladı. 2006’da Parkyeri ailesine katıldı. 2007’de Command Prompt için Kanada’ya gittikten sonra 2008’de Türkiye’ye döndü ve 2 yıl bağımsız çalıştı. 2010-2011 arasında Markafoni’de çalıştıktan sonra 2011 Şubat ayında EnterpriseDB’de çalışmaya başladı.

PostgreSQL Ana Katkıcılarından birisi olmasını yanısıra, Fedora paketçisi, PostgreSQL RPM deposu yöneticisi, ve birçok projeye de committer olarak katkılarını vermektedir.

PostgreSQL danışmanlığı ve eğitimi, Red Hat danışmanlığı, LİNUX eğitimleri, PostGIS eğitimleri, Red Hat Cluster Suite kurulumu, ve yapılandırılması gibi başlıca hizmetleri bulunuyor.