2016 Pazarlama Trendleri

Basic CMYK

Pazarlama Trendleri konusunu ele almak için müneccim olmaya gerek yok.

Her yılın başında, bizi bekleyen pazarlama trendleri hakkında okur, konuşur, tahminlerde bulunur ve yazarız. Kimisi bunu aşırı öngörülü olduğunu düşünmek/düşündürtmek ve bir sonraki yılbaşında “ben demiştim” diyebilmek için yazar. Oysaki bizi bekleyen pazarlama trendleri konusundan bahsetmek için müneccim olmaya veya aşırı öngörülü olmaya gerek yok. Çünkü her yılın trendini, bir önceki yılda yaşanan sorun ve sıkıntılara aranan çözümler oluşturur. 2015’de eksikliğini hissettiğimiz, ilk adımları atılan veya dünyadan gelmekte olan şeyler, 2016’da gündemimiz olacak. Lafı uzatmadan 2016’nın  pazarlama trendleri neler olacak sıralayalım.

1.

Tabii ki 2016, daha daha ama her zamankinden daha daha dijital bir yıl olacak.  “Ben dijitali sevmiyorum, benim markam da gelenekseli yansıtıyor zaten” diyorsanız diğer maddeleri okumanıza gerek yok 🙂

2.

Hedef kitleye ulaşmanın tüm yollarını ve sırlarını keşfettik. Artık tüm çıplaklığı ile karşımızdalar. Şimdi ise her şeyini bildiğimiz tüketicinin her an yanında olma olabilme vakti. 2015’de sıkça üstünde durduğumuz big data konusuna her marka kendi sınırları ve kabiliyeti ölçüsünde bir açıklık getirmek zorunda kalacak. Açıklıktan kastettiğim, bu konuyu anlamanın ötesinde -artık bir zahmet- sahip olunan big datanın ne şekilde işlevsel olarak kullanılabileceğine dair gerçek zamanlı pazarlama projeleri üretmek. Müşteriyi en ince ayrıntısına kadar tanıyabilmek için bir data oluşturmak, bu datadan hareketle müşterinin karar verme süreçlerini tahmin edip yorumlamalar yapmak, bu yorumlardan hareketle müşteriye her mecradan aynı kalitede deneyim sunmak ve bu deneyimlerden hareketle de tekrar tekrar analizler yapmak artık pazarlamanın olmazsa olmazı haline geldi, daha da gelecek.

3.

Ağzımıza pelesenk ettiğimiz “içerik pazarlaması” 2015 sonunda sancılı hale geldi. Çünkü tüketici markanın kendisi tarafından oluşturulan içerikler ile artık ilgilenmiyor. 2010-2014 arasında içerikler karşısında edilgin okuyucu pozisyonundaki tüketici, 2015 yılında ufak ufak denemelerle etkin duruma geçti. Geleceği okuyabilen markalar bizzat tüketicinin içerik oluşturmasına önce müsaade etti sonra teşvik etti. Marka nezdindeki yönlendirme gücünü keşfeden tüketici, 2015 sonu itibariyle de içeriğe maruz kalan pozisyonunu kesinkes terk edip içerik oluşturma görevine soyundu. Bu nedenle diyebiliriz ki 2016’da en çok ‘tüketici içeriğine’ sahip olan kazanacak. Tüketicide içerik oluşturma dürtüsü uyandırabilecek strateji üretmek bu sene en çok uğraştığımız konulardan biri olacak.

4.

Hedef kitle kavramı, hedef kişi kavramına doğru 2015 boyunca hızla yol aldı. 2016′ da spesifik sosyal gruplara sms, mail gibi yollarla sızabilmek için stratejiler geliştirecek, spesifik yollar arayacak ve yeni mecralar keşfedeceğiz.

5.

Fenomenlerle etkinlik, 2015 yılında özellikle anne-bebek sektöründe sıkça başvurulan bir yöntem oldu. Eskiden ünlü yüzleri kanaat önderi olarak kullanan markalar artık binlerce takipçisi olan fenomenlerden referans cümlesi alabilmek için uğraşıyor. Etkinlikleri bu fenomenler üzerinden düzenlemek ya da blog sayfaları aracılığı ile refere edilmek gelecek yıllarda yeterliliğini yitireceğinden 2016 bu anlamda farklı proje ve stratejilere sahne olacak. Markaların; fenomen ve bloggerlara ciddi ödenekler ayırıyor olmasının tüketici tarafından iyice bilinir hale gelip güven sorunu yaşanana kadar bu yıl ne kadar çok proje yapılırsa… kar kardır, kısaca.

6.

2015 mecra yarışında masaüstüne fark atan mobil bu yıl masaüstünü -internet kullanımı anlamında- tarihe gömecek. Mobil uygulamalarının Google tarafından indekslenme çalışmaları, markaların da mobil uyumluluk çalışmaları yapmasına neden olacak. E-postalar en çok kullanılan mobil uygulamalar olmaya devam edecek. Tablet ve mobil üzerinden mail görüntüleme oranı daha da artacak.

7.

Birincil hedefi reklam olmayan, video içerikleri ana gündem maddelerimizden birini oluşturacak. Youtube kanallarının aktif hale getirilmesi, video içerik projelerinin üretilmesi ve pazarlama bütçesinden küçümsenmeyecek bir rakamın bu projelere ayrılması gerekecek. Projelerin ses getirmesi için tüketicinin ve kanaat önderlerinin (fenomenler, bloggerlar, ünlüler) bu video projelerine eşlik etmesi gerekecek.

8.

2015’de özellikle özgürlüğü kısıtlanan haberciler tarafından sıkça kullanılmaya başlayan Periscope gibi kanallardan bireysel canlı yayın yapma 2016’da daha da yaygınlaşacak. Markaya maddi külfeti bulunmaması nedeniyle yine sıkça tercih edilecek yöntemlerden biri olacak. Yeni reklam modelleri gelişecek. Yoğun canlı yayın seçeneği arasından ise hikayesi olan markalar sivrilecek.

9.

Soru sorarak cevaplar bulmamızı sağlayan Apple SİRİ ve Google NOW teknolojisinin türevleri “dijital asistanlar” olarak hayatımızdaki yerini sağlamlaştıracak. Dijital asistanlara olan ihtiyacımız giyilebilir teknoloji modasının canlanmasını tetikleyecek. Yine bu asistanlar sayesinde nesneler arasında etkileşim artmaya başlayacak.

10.

Markaların müşterilerle iletişim kurduğu mecralar olan sosyal medya sayfaları satış yapma hedefine yönelecek. “şimdi satın al” butonu markaların sıkça başvurduğu bir yöntem olacak.

11.

Alışverişi; satın alma öncesi araştırmadan, satış sonrası hizmetlere kadar devam eden bir süreç olarak tanımlayan ve fiziksel mağazalardan, mobil uygulamalara kadar tüm satış kanallarında geçerli gören yaklaşım Omnichannel Pazarlama, 2015’de markaların en büyük baş ağrılarından biri olmuştu. Çünkü 360 derece bir bakış açısıyla tüm satış sürecini yeniden yapılandırma zorunluluğu getirmişti. Geçtiğimiz yıl altyapısını tamamlamış markalar bu yıl rahat edecek. Fakat bu konuya el atmamış olan markaları 2016’da oldukça sancılı günler bekliyor.

12.

Konsept mağazacılıkta inovasyon adlı yazımda offline mağazacılık için dünyada kullanılanılan ve ülkemizde de yeni hayatımıza giren teknolojilerden bazılarını (satış yapan robotlar, yüz tanıma teknolojisi, dijital ekranlar, sanal gerçeklik gözlükleri, beaconlar, applepay gibi ödeme sistemleri, dronlar…vb) açıklamaya çalışmıştım. 2016’da markalar, online ve offline mağazalarının arasındaki uçurumu azaltmaya çalışmak adına bu teknolojilere daha yoğun başvurur hale gelecekler.

13.

Dijital medya etkisini, önemini ve verimini arttırdıkça doğru orantılı olarak daha da pahalı bir mecra olmaya devam edecek.

 

Ahu Yularcı Recelar

İletişim Cini Reklam Ajansı, Kurucu