Konsept Mağazacılık ve İnovasyon

magazacilik_1

Eskiden internet başında geçirilen zamanın ne kadar arttığından bahsederdik. Artık internet, zaman geçirdiğimiz bir hobi değil. Atmazsa öleceğimiz kalp gibi bir organ. Bu büyük değişimin en derin etkilerinden biri satın alma alışkanlıklarımızda meydana geldi. Mağazaya gidip ihtiyacı satın alma şeklinde işleyen basit eylemimiz karmaşık bir sürece dönüştü. İhtiyaç ortaya çıktığında internetten önce ürün hakkında araştırma yapıyor, bilgileniyor ve ne alacağımıza karar veriyoruz. Sonra mağazaya gidiyoruz. Mağazada ürüne dokunuyor ve araştırmamızda edindiğimiz bilgilerle uyuşup uyuşmadığını kontrol ediyoruz. İhtiyacımız olan ürün, bu adımı da geçtiyse daha mağazadan çıkmadan mobil cihazlarımızla bu ürünü nereden satın alabileceğimize bakıyoruz. En uygun fiyatları, kampanyaları… vs kontrol ediyoruz. Sonra mağazadan çıkıyor ve alışverişi -genellikle- online ortamda nihayete erdiriyoruz.

“Koşullar değişti, işler kesat” Demeyin.

Değişen bu koşullarda “işler kesat, internet bizi öldürdü abicim” tarzındaki söylemleri bir kenara bırakıp çıkış yolu ararsak aslında online alışverişe hala üstün taraflarımız olduğunu görebiliriz. Tüketicinin ürüne dokunabilmesi imkânından hareketle aslında tüketicinin mağazadan alışverişi sevdiğini ve daha sıcak bulduğunu görebiliriz. Eğer müşterilerimize bir şeyi satmanın ötesinde “deneyim” sunmayı başarabilirsek online alışverişe aşamayacağı bir fark atmış oluruz.

Konsept mağazacılık değil zeki konsept mağazacılık

Firmalar son 5 yıla kadar fark yaratabilmek için genellikle mağaza tasarımları ile oynadı. Artık sadece konsept mağazacılık fikirleri üretmek yeterli olmuyor. 360 derece bir farklılık yaratabilmek için mağaza çalışanları, ürün teslimatı, satış sonrası hizmetler, ödeme sistemleri, müşteri dostu uygulamalar gibi konularda da yenilikçi adımlar atmak gerekiyor.  Bu süreçte teknoloji, en büyük yardımcımız olacaktır. Yapılabilecek uygulamalar konusunda aslında Gerçek Zamanlı Pazarlama ve Big Data yazılarımda bazı örnekler vermiştim. Bunlar ve daha fazlası kullanılarak konsept mağazacılık değil zeki konsept mağazacılık çalışmaları yapılmalıdır.

Dekor ile yenilik yapmak demode!

Mağaza tasarımında dekor ile yenilik yapmaya çalışmak günümüz koşulları için eski moda daha doğrusu yetersiz kalıyor. Fark yaratabilmek için ya konusu olan bir fikir (örneğin Beymen’in bu yıl başlattığı yazlık yerlere, resort mağaza konsepti) ya da duvarların, lambaların ve hatta rafların saatlere göre yer değiştirdiği dinamik bir mağaza gibi teknolojik bir fikir gereklidir.

Satış temsilcileri

Bilgilenerek mağazaya ürünü görmeye gelmiş müşteri açısından tahammül edilemeyecek şeylerin başında bilgisiz ve ilgisiz satış temsilcisi yer alıyor. Satış temsilcisi ile ilgili tüketicinin yaşadığı bir diğer sorun ise teknolojik donanıma sahip olmaması. Örneğin tam alım yapacağımız sırada “o model/numara/renk depoda var mı bakayım” diyerek uzaklaşan, 10 dakika boyunca gelmeyen daha da kötüsü “elimizde kalmamış, şehrin diğer tarafındaki mağazamızda bulunuyor ama” cevabına maruz bırakan bir satış temsilcisi ile karşılaştığımızı düşünelim. İmajinasyon sonrası içimizi sıkıştıran his 2015 perakendesinin gerçeğidir aslında.

Robot Pepper

Biz bu gerçeklikle uğraşırken, dünyada satış amaçlı kullanılan robotların “haklarından” konuşulmaya başlandı bile. Belki duymuşsunuzdur. Robot Pepper Fransa’da tasarlandı ve Japonya’da üretildi. Haziran 2014’de lansmanı yapıldı. 2015 Şubat’ta 1900 dolara satışa sunuldu. Öncelikle Japonya’da ardından Amerika’da yayılması bekleniyor. Pepper, 1.20 mt boyunda. Dans edebiliyor, şarkı söyleyebiliyor, şaka yapabiliyor, karşısındakinin yüz ifadelerinden duygularını anlayabiliyor. Şimdilik 17 dil konuşmaya programlanmış durumda. 2025 yılına kadar endüstri robotları dışında Pepper gibi insanımsı robotların satışlarının 120 milyar dolarlık iş hacmi oluşturması bekleniyor. Peki, bu bilgiyi niye verdim? Nestle 20 tane mağazada kahve makinası standında tanıtım amaçlı bu robotlardan kullanmaya başladı. Yılsonuna kadar da 1000 mağazada kullanmayı hedefliyor. Pepper, satış danışmanına yardımcı olarak kullanılıyor. Müşterilere sorular soruyor. Göğsünde bulunan dokunmatik ekrandan aldığı cevaplar yoluyla ihtiyacı belirliyor ve en uygun ürünleri sunuyor, açıklamalarda bulunuyor. Müşterilerle etkileşimde olmadığı zamanlarda promosyonlarla ilgili çeşitli tanıtımlar yapıyor. Bu şekilde müşteriler robotla/teknolojiyle bağlantı kurup, özgün bir tanıtım örgüsü içinde alışveriş yapıyor. Kimse depoya bakmaya gitmiyor (!)

Mağazacılık alanında Robot Pepper gibi daha pek çok teknolojik yenilik bulunuyor. Bunlardan bazılarını kısa kısa anlatmaya çalışayım;

Sanal kabin

Sanal kabin uygulaması ile müşteriler kıyafetleri sanal olarak üzerlerinde görebiliyor. Dijital ekran karşısına geçen kişi sisteme daha önceden girilmiş tüm ürünlerin bulunduğu katalogdan istediği kıyafeti seçiyor. Bu kıyafetler sistem tarafından taranmış kişinin vücut ölçülerine uygun olarak ekranda monte ediliyor. Hareket algılayabilme özelliğine sahip bu teknoloji sayesinde kişi istediği açıdan ve hareketle kıyafeti üstünde görebiliyor. Böylece arka tarafı gösteremeyen tek taraflı aynalara dijital ayna sayesinde çözüm bulunmuş oluyor. Denenen kıyafetin rengi gerçek zamanlı olarak değiştirilebiliyor veya iki farklı kombin aynı anda ekranda karşılaştırılabiliyor. Ayrıca dokunmatik ekran sayesinde müşteriler kıyafetleri arkadaşlarına gönderip seçim konusunda fikir alabiliyor ya da sosyal medyada paylaşabiliyor.

magazacilik_2

Yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi müşteriler için kullanılıyor. Böylece müşteri bir sonraki alışverişinde benzersiz bir deneyim yaşayabiliyor. Yine CRM uygulaması için anket formlarında kullanılabilecek bu sistem sayesinde müşteri hakkında doğru feedback sağlanabiliyor.

magazacilik_3

Dijital ekranlar

Müşterilere çeşitli konularda yardımcı olabilmek için mağazanın çeşitli yerlerinde dijital ekranlar bulundurmak artık inovatif mağazacılığın olmazsa olmazlarından.

magazacilik_4

Sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik sunan gözlükler ile müşteriler ürünü kullanma deneyimi yaşayabiliyor.

magazacilik_5

Beaconlar

Bireysel pazarlamada sıkça kullanılan beaconlar sayesinde müşterilere nokta atışı kampanya/ürün sunulabiliyor.

magazacilik_6

Ödeme sistemleri

Ayrıca satış temsilcilerinin pos cihazına sahip olması ve ödemenin kasada değil reyonda yapılabilmesi, Apple pay ile ödeme, yüz tanıma ile ödeme, parmak izi ile ödeme… vb gibi yöntemler ödeme sisteminde yapılabilecek yeniliklerden. Yeni yeni hayatımıza giren dronlar sayesinde ise ürün teslimatı alanında yeniliklerin önü açılıyor.

Tüm bu bilgiler ve örnekler ışığında mağazacılıkta fark yaratabilmek artık hem çok zor hem çok kolay. Zor, çünkü fark yaratabilmek için inovatif fikirlerle klasik yöntemlerin dışına çıkmak gerekiyor. Kolay, hayal edebildiğimiz şeyleri gerçekleştirmeye çok verimli bir teknoloji ikliminde yaşıyoruz. Özetle son söz olarak konsept mağazacılık evet ama inovasyonla donatılmış zeki bir konsept mağazacılık.

Ahu Yularcı Recelar