Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

motivation

Artık hayat hızlı akıyor.

2015 yılı için önerdiğim 15 tavsiyenin ilk maddesinde yeni bir bilginin 6 saatlik ömrü olduğunu ve markanın hızını buna göre ayarlaması gerektiğini yazmıştım. Artık, saniyede 600 tweetin atıldığı, 700 Facebook durum güncellemesinin ve 34.000 Google aramasının yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz.
 
Biliyorum ki bu bilgi marka yöneticilerini ve sahiplerini biraz tedirgin ediyor ve belki de panik duygusu oluşturuyor. Soruna değil, çözüme odaklanır hatta bunu bir sorun gibi değil yeni çağın davranış şekli olarak görmeye başlarsak bu duygu yerini rahatlamaya bırakacak. 
 
Madem hayat bu kadar hızlı akıyor, teknoloji bu denli hızlı gelişiyor biz de pazarlamaya bakış açımızı değiştirelim. Klasik 3-6 aylık ve 1 yıllık pazarlama planlarından biraz sıyrılıp, Gerçek Zamanlı Pazarlama kavramına yönelelim. 
 

Gerçek Zamanlı Pazarlama nedir?

Peki, nedir bu gerçek zamanlı pazarlama? Şimdiye kadar pazarlamada zaman nasıldı ki, şimdi gerçek zamanlı oldu?
 
İnternette kısa bir araştırma yaparsanız tanımın özet olarak  “güncel haber ve trendlere göre markanın söz söyleme, eyleme geçme kabiliyeti” olarak verildiğini göreceksiniz. Tanım doğru ancak eksiktir. Aslında Gerçek Zamanlı Pazarlama; müşterinin hareketlerine göre markanın anlık aksiyon alabilme kabiliyetidir. Şöyle ki, gündeme düşen çok önemli bir konu, sizin müşteri kitlenizi ilgilendirmediyse sizin söyleyeceğiniz söz veya alacağınız aksiyon biraz pragmatik ve gereksiz kaçacaktır. “Gündem, müşterinizin gündemi ise sizin gündeminizdir” yaklaşımı daha doğrudur. 
 

Siz de farkında olmadan Gerçek Zamanlı Pazarlama yapıyor olabilirsiniz.

7. his haline gelen akıllı telefon, sosyal medya ve big data (büyük veri) markanızın sık kullandığı araçlar ise belki Gerçek Zamanlı Pazarlama yapıyor olabilirsiniz.  Ya da yapıyor ama farkında olmayabilirsiniz. Diğer bir ihtimalle de elinizdeki bu araçları sistematik şekilde kullanmayı bilmiyor olabilirsiniz.
 

Gerçek Zamanlı Pazarlama hayatımızın içinde.

 
Mağazaya girdik. Beacon* tarafından gönderilen mesajı akıllı telefonumuz algıladı ve mağazanın uygulaması üzerinden satış temsilcisinin ekranına bilgi düştü. Satış temsilcisi de birkaç gündür internette araştırdığımız spor ayakkabısı örneklerini bize göstererek nokta atışı bir satış gerçekleştirdi.
 
Şarjımız bitmek üzere, İstiklal’de yürüyoruz. X kafenin önünden geçerken ekranımıza düşen sms de “bir kahve molası ile telefonumuzu şarj edebileceğimiz” söyleniyor. Kafe’ye giriyoruz, telefonumuzu şarj ederken kahve-pasta sipariş ediyoruz. 
 
İşten çıktık, eve dönüyoruz. Bir anda yağmur bastırdı, trafikte kaldık. Zaman geçirmek için akıllı telefonumuzu elimize aldık. O anda ekranımıza düşen sms şöyle diyor: “Biliyoruz ki trafikte kalmak can sıkıcıdır. Size 500 mt uzaklıkta bulunan X AVM şubemize uğrayabilir ve enfes pizza seçeneklerimizle karnınızı doyurabilir, trafiğin geçmesini bekleyebilirsiniz. Çay ikramımızdır.” 
 
Haftasonu etkinlik aramak için bilet satış sayfasına girdik. Marmara-İstanbul-Cumartesi-Taksim filtresini kullanarak arama yaptık. Baktık ki MFÖ konseri var. Bilet satın almaya tıkladık. Fakat bilet fiyatını görüp siteden ayrıldık. O anda cep telefonumuza düşen sms’te “10 dk. içinde MFÖ konserine bilet alırsanız 2. biletinizi aşağıdaki şifre ile %50 indirimli alabilirsiniz” yazıyor. 10 dk. sonra kendimizi telefonda “hayatım haftasonu için plan yapma, konsere gidiyoruz” derken bulacağımızdan eminim.
 
Bunlar Gerçek Gerçek Zamanlı Pazarlama örnekleridir. Bunun dışında tabii ki klasik uygulamalar da olmazsa olmaz. Yani gündeme -tabii ki müşteri kitlemizin gündemi içinde yer alıyorsa- uygun anlık taktikler…
 

Markaların yaptığı Gerçek Zamanlı Pazarlama uygulamalarından örnekler;

Pegasus, GS-Chelsea maçının özet görüntüleri için Google araması yapanlara “Boş ver maçın gollerini, Pegasus’la atla git Londra’ya, takımını deplasmanda yalnız bırakma” sloganıyla reklam görselleri yayınladı. Böylece sitesinde %10 ek trafik sağladı.
Whatsapp’ın mesajların okunduğuna dair başlattığı çift mavi tiki ile ilgili olarak Nissan’ın Twitter’da, Volkswagen’in Instagram’daki paylaşımları şöyle;
 
Untitled-1
Untitled-3
          
*Yeni nesil bluetooth teknolojisi sayesinde, tanımlanan alan içerisindeki akıllı cihazların varlığını, bağlı bulunduğu sisteme haber veren beacon, cihaz sahiplerinin bilgilerinin mağaza sistemleri tarafından anlık olarak analiz edilmesini ve markanın, cihaz sahibine özel teklifler sunmasını sağlar. Beaconlar İngilizce’de “deniz feneri” olarak geçiyor. Deniz feneri gibi ışık veriyor ancak kendisine yaklaşan her şeyi hissetmiyor. Algılama yapabilmesi için onu algılayacak akıllı bir uygulama ya da platforma ihtiyaç duyuyor. Beacon’ın gönderdiği sinyal ise uygulama içindeki bir işlemi tetikliyor.Bu şekilde müşterinin lokasyon verisini tespit etmek mümkün oluyor.
 AHU YULARCI RECELAR