2015 için Pazarlama Tavsiyeleri

advice

2015 yılına dair pazarlama tavsiyeleri

1-

Çağımızda yeni bir bilginin en fazla 6 saatlik ömrü olduğunu kabul edin ve hareket kabiliyetinizi buna göre ayarlayın.

2-

Pazarlamaya artık 3İ kuralının (İnteraktivite, İçerik, İnovasyon) yön verdiğini unutmayın ve 3İ yol haritanızı belirleyin.

3-

2015 için ülkemizi bir seçim gündeminin beklediğini unutmayın. Bu yıl ekilecek tohumlar kendisini ancak 2016’da gösterecektir.

4-

Marka ve bireysel alanda yeni ilişkiler kazanmaya ve ilişki yönetimine daha fazla zaman ayırın.

5-

Monolog değil diyalog yapın ve paydaşlarınızı karar alma sürecinize mutlaka dahil edin. “Stakeholder Engagment” (paydaşlık yönetimi) sisteminin avantajlarından yararlanın.

6-

Markanıza ulusal değil, evrensel bir karakter kazandırın. Teknolojik gelişmeleri takip edin.

7-

“Sosyal medya, geleneksel medyayı destekler” anlayışının, yerini “Geleneksel medya, sosyal medyayı destekler” anlayışına bıraktığını; sosyal medyadan iyi bir geri dönüş elde etmek için, iyi bir yatırım yapmak gerektiğini; sosyal medyaya vermeden, alamayacağınızı asla unutmayın.

8-

Herkese ulaşma dönemi artık bitti. Daha küçük ve önemli gruplar aracılığı ile organik yayılma dönemi başladı. Bu nedenle hedef kitle kavramından, hedef birey kavramına geçmek için gerekli çalışmaları başlatın.

9-

Gerçek zamanlı pazarlama yapabilmek için hızlıca kendi big datanızı (büyük veri) oluşturun. Hedef bireylerinizin duygularına hitap edebilecek gerçek zamanlı pazarlama fikirleri geliştirin.

10-

İçerik pazarlaması yaparken çatı bir hikaye oluşturun ve tüm mecraları bu hikayenin parçaları gibi kurgulayın.

11-

Tasarım, PR, dijital iletişim gibi konuları birbirinden ayırmayın. Tüm hikayeyi tek merkezden yönetebilecek bir çözüm ortağı tercih edin.

12-

Marka iletişimi yaparken sadece görme ve işitme duyularını kullanmayın. Koklama, tatma ve dokunma duyularından da faydalanın.

13-

Nöropazarlama kavramını araştırın ve markanızda bu kavramla yaratabileceğiniz değişiklikleri hayal edin.

14-

2 Milyona yaklaşan mobil neslin, 10 yıl içinde 20 milyona yaklaşacağını bilin ve altyapınızı buna göre ayarlamaya başlayın.

15- 

Ve nihayetinde, sorunun da çözümün de tamamı ile ajansta olmadığını kabul edin. Kendi iç ekibinizi güçlendirin. Ekibinizi motor, ajansınızı benzin gibi konumlandırın.
AHU YULARCI RECELAR